Parametrics
1MBI300NN-120 absolute maximum ratings: (1)Collector-Emitter Voltage, VCES: 1200 V; (2)Gate -Emitter Voltage, VGES: ± 20 V; (3)Continuous, IC: 300A; (4)Collector 1ms, IC PULSE: 600A; (5)Current Continuous, -IC: 300A; (6)1ms -IC, PULSE: 600A; (7)Max. Power Dissipation, PC: 2100 W; (8)Operating Temperature, Tj: +150℃; (9)Storage Temperature, Tstg: -40 to +125℃; (10)Isolation Voltage A.C. 1min, Vis: 2500 V.